Kiedy warto zabrać dziecko do logopedy?

Kiedy warto zabrać dziecko do logopedy?

Nie wiesz, kiedy udać się z dzieckiem do logopedy? Jakie sygnały są znakiem, że czas umówić wizytę? Odpowiedź jest dosyć prosta: do logopedy należy się udać natychmiast, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy lub nieprawidłowości. Pamiętajmy, że wizyta u specjalisty z pewnością nie zaszkodzi naszemu dziecku, a może pomóc.

Jakie objawy są niepokojące? Powodów do wizyty jest wiele. Częste oddychanie przez usta, nawet gdy nie występują objawy kataru to jeden z nich. Innym jest brak reakcji na bodźce dźwiękowe. Nie odwracanie głowy w kierunku dźwięku, może bowiem oznaczać, że dziecko niedosłyszy. Do logopedy powinniśmy się także wybrać wtedy, gdy dziecko ma trudności z wypowiedzeniem części głosek. Powodem seplenienia jest często osłabienie mięśni języka, wadę tą można zlikwidować poprzez ćwiczenia wymowy. Znakiem ostrzegawczym powinna być też sytuacja, w której zauważamy, że mowa dziecka różni się od mowy jego rówieśników.

Wady wymowy wynikają często z nieprawidłowości w budowie narządów mowy. Wady te należy jak najszybciej korygować. Nie leczone, bardzo często pogłębiają się. Wady wymowy mają negatywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Mogą także prowadzić do późniejszych problemów z czytaniem i pisaniem. Nie można bagatelizować problemu, mówić, że dziecko z tego wyrośnie. Zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Ostatnio skomentowane gabinety: (0)
Dodaj komentarz o gabinecie logopedycznym
Całościowa ocena logopedy:

Inne gabinety logopedyczne

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń logopedę
jako pierwszy

Wady wymowy i problemy związane z komunikowaniem ...
Mowa jest podstawowym sposobem komunikowania się ...
Dziecko sepleni albo jąka się? A może Ty potrze...
Wiele dzieci, nawet w bardzo młodym wieku ma prob...
Nie wiesz, kiedy udać się z dzieckiem do logoped...
Korekty nosa można dokonać nie tylko poprzez ope...