Jak rozwija się mowa dziecka w poszczególnych okresach jego życia?

Jak rozwija się mowa dziecka w poszczególnych okresach jego życia?

Mowa jest podstawowym sposobem komunikowania się z innymi. Rozwija się ona stopniowo. Jak przebiega rozwój? Kiedy dziecko mówi zazwyczaj swoje pierwsze słowa?

Rozwój mowy rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ciąży. To właśnie wtedy kształtuje się mózg dziecka. Już w 13 tygodniu dziecko zaczyna ćwiczyć mięśnie twarzy, połyka wody płodowe, niedługo później zaczyna nasłuchiwać głosów z zewnątrz i ssać palec.
Około 2-3 miesiąca życia dziecko próbuje naśladować różne słyszane dźwięki. Po 6, 7 miesiącach po narodzinach dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby, często powtarza to, co słyszy dookoła. W tym okresie pojawiają się dźwięki takie jak tata, dada. Słowo tata dziecko często wypowiada jako pierwsze, przed słowem mama. Wynika to z tego, że głoskę t jest łatwiej wypowiedzieć niż m.
Około 12 miesiąca życia rozpoczyna się okres wypowiedzi jednowyrazowej, a 18-24 miesiąca dwuwyrazowej. W tym okresie dzieci rozumieją znacznie więcej słów, niż potrafią wypowiedzieć. Często upraszczają słowa do jednej sylaby np. oć-chodź, da-daj.

Około 2,3 roku życia rozwój dziecka jest najszybszy. Zaczyna składać zdania, zadaje wiele pytań. Nie potrafi jeszcze wypowiadać wszystkich głosek poprawnie, jego mowa jest jednak zrozumiała nie tylko dla najbliższych, ale też dla otoczenia. Dziecku dużo łatwiej jest się porozumieć. Mowa rozwija się nieustannie. Około 6 roku życia dziecko powinno wypowiadać poprawnie wszystkie głoski, składać złożone zdania.

Ostatnio skomentowane gabinety: (0)
Dodaj komentarz o gabinecie logopedycznym
Całościowa ocena logopedy:

Inne gabinety logopedyczne

Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń logopedę
jako pierwszy
Oceń logopedę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Wiele dzieci, nawet w bardzo młodym wieku ma prob...
Wady wymowy i problemy związane z komunikowaniem ...
Korekty nosa można dokonać nie tylko poprzez ope...
Planowanie ciąży wiąże się z koniecznością ...
Nie wiesz, kiedy udać się z dzieckiem do logoped...
Dziecko sepleni albo jąka się? A może Ty potrze...