Dyskopatia Ostrowiec jest chorobą wywołaną przez zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego. Można powiedzieć, że pod tą medyczną terminologią skrywa się popularny ból krzyża. A fakt jest taki, że uszkodzenie krążka międzykręgowego jest niewielkim procentem powodów występowania wspomnianego bólu krzyża. Choroba objawia się początkowo bólem kręgosłupa w części lędźwiowo-krzyżowej. Wraz z postępem dyskopatii, pojawia się także niedowład kończyn, mrowienie, drętwienie oraz napięcie mięśni.
Dyskopatia - co to takiego?
Dyskopatia dotyka najczęściej ludzi młodych, między 30 a 50 rokiem życia. Choroba jest wynikiem nadmiernego obciążenia kręgosłupa poprzez pracę fizyczną, nieprawidłowe dźwiganie lub unikania aktywności fizycznej. Niekiedy dyskopatia jest efektem kontuzji lub urazu. Nie bez znaczenia są także otyłość, palenie papierosów, predyspozycje genetyczne oraz długotrwały stres, powodujący wzmożone napięcie mięśni.
Aby dokonać diagnozy dyskopatii należy wykonać specjalistyczne badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub zdjęcie RTG. Na ich podstawie będzie można określić rodzaj zmian, a w efekcie dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Większość przypadków dyskopatii leczy się nieoperacyjnie, poprzez rehabilitację lub mało inwazyjne zabiegi. Kluczowa jest tu fizykoterapia oraz kinezyterapia, czyli ćwiczenie mięśni przykręgosłupowych i brzucha. Pomocniczo, w dyskopatii stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśni.
Wskazaniami do leczenia operacyjnego są przede wszystkim neurologiczne niedowłady i porażenia oraz zaburzenia zwieraczy. Do operacji endoskopowej kwalifikują się również pacjenci z silnymi dolegliwościami bólowymi, parestezjami i zaburzeniami czucia.
W stanach zaawansowanych dyskopatię leczy się przy pomocy zabiegu discektomii (usunięcia krążka międzykręgowego). Do leczenia lżejszych przypadków stosuje się np. nukleoplastykę termiczną albo laserową. To nowoczesny i mało inwazyjny zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Rozwój medycyny i technologii pozwoliły wprowadzić skuteczne sposoby leczenia dyskopatii. Warto mieć jednak na uwadze, że niewielki procent wszystkich przypadków choroby leczy się operacyjnie. Doskonałe rezultaty przynosi odpowiednio dobrana rehabilitacja oraz zabiegi dekompresji laserowej albo termicznej. Aby zapobiec dyskopatii, można podjąć kilka działań, które znacząco przyczynią się do utrzymania zdrowego kręgosłupa, poprawiając jednocześnie komfort życia. W tym celu zaleca się spożywanie zbilansowanych posiłków, prowadzenie aktywnego trybu życia oraz nie podejmowanie prac mogących narażać kręgosłup na zbyt duże obciążenia.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni