Kaszl pojawiający się u niemowląt oraz małych dzieci zawsze jest powodem do niepokoju, szczególnie w przypadku niedoświadczonych rodziców, dla których jest to pierwsza infekcja dróg oddechowych dziecka. Aby wprowadzić odpowiednie leczenie, rodzic musi rozróżnić, z jakim rodzajem kaszlu ma do czynienia: kaszlem suchym czy kaszlem mokrym? Kiedy określimy rodzaj kaszlu, możliwe będzie złagodzenie dolegliwości i ulżenie dziecku. Kaszel u niemowląt i małych dzieci często może brzmieć jak kaszel mokry, natomiast wieczorami mieć cechy kaszlu suchego, który ma napadowy charakter i potrafi wybudzać dziecko nawet ze snu.
Kaszel jest pierwszym objawem infekcji wirusowej górnych lub dolnych dróg oddechowych - takie infekcje najczęściej mają miejsce w sezonie jesienno-zimowym. Suchy kaszel najczęściej utrzymuje się na początku infekcji, wraz z nim współwystępują katar oraz zatkany nos, czerwone i podrażnione podniebienie, jak również stan podgorączkowy. Jeżeli Twoje dziecko ma kaszel suchy, będziesz mógł go rozpoznać po napadowym charakterze. Dziecko będzie płaczliwe, ponieważ odczuwa ból i drapanie w gardle po nieskutecznym odkrztuszeniu małej ilości wydzieliny. Suchy kaszel u niemowlęcia lub dziecka najczęściej leczy się poprzez podanie syropów, które łagodzą podrażnienia spowodowane kaszlem. W przypadku syropów na suchy kaszel dla małych dzieci można w nich znaleźć również związki śluzowe, które łagodzą uczucie drapania oraz wszelkie podrażnienia.
Po kilku dniach infekcji suchy kaszel zamienia się w kaszel mokry, który można rozpoznać po cięższym oraz bardziej bulgoczącym odgłosie, a także odrywającą się wydzieliną - w przypadku dzieci rozpoznanie tego typu kaszlu jest trudne, ponieważ niemowlę nie potrafi wypluć wydzieliny, lecz ją połyka. Przy kaszlu mokrym trzeba działać odwrotnie, jak w przypadku kaszlu suchego, ponieważ w tym przypadku nie tłumimy kaszlu, lecz go stymulujemy. Warto więc podawać dziecku syrop o działaniu wykrztuśnym, który pobudzi odruch kaszlowy. Oczywiście w przypadku mokrego kaszlu stosowane są również środki mukolityczne, dzięki którym wydzielina staje się mniej lepka oraz bardziej płynna, co pozwala na jej łatwiejsze odkrztuszenie.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni